dzieci w klasie

6 porad dla nauczyciela angielskiego w Tajlandii

Swoją przygodę z nauczaniem angielskiego w Tajlandii zacząłem w bardzo biednej i dużej tajskiej szkole, we wsi Banna w północno – wschodniej części kraju. Uczęszcza tam kilka tysięcy uczniów. A ja uczyłem swoje 20 klas, w których średnio miałem pięćdziesiąt rozbestwionych dzieciaków w wieku 12-14 lat. Istny wulkan energii! Było to dla mnie ogromne doświadczenie, które pozwoliło mi między innymi opanować podstawy języka tajskiego. Z perspektywy czasu zorientowałem się również, że nauczyło mnie to techniki panowania nad grupą młodzieży, do tego niewiele mówiącej po angielsku. Ja też na początku nie wiedziałem jak się do tego wszystkiego zabrać, bo w końcu nie jestem z wykształcenia nauczycielem czy pedagogiem. Ale czy jak się chce to można? Można!

Nie będę się tutaj bawić w „kołcza” i mówić Ci jak żyć i co dokładnie masz robić. Jeśli już zdecydujesz się na wyjazd i nauczanie w tutejszej szkole, to chciałbym Ci pomóc i podpowiedzieć co nieco na podstawie własnego doświadczenia. Ja uczę angielskiego w Tajlandii już drugi rok więc pozwól, że dam Ci kilka porad  przydatnych na początku Twojej kariery.

Pierwsza lekcja jest najważniejsza!

Zapamiętaj to raz na zawsze, a jak masz słabą pamięć to zapisz sobie gdzieś. To jest Twój czas i to właśnie tu i teraz ustalasz zasady współpracy ze swoimi uczniami. Jeśli pokażesz im na początku, że mogą sobie robić co chcą, że mogą gadać i mieć Cie mówiąc krótko w dupie, to nie dziw się potem że nie możesz zapanować nad klasą. Bardzo trudno będzie Ci od nowa nauczyć ich współpracy, jeśli od początku nie określisz zasad gry.

Trzymaj porządek!

Tajska klasa zwykle wygląda jak pobojowisko, szczególnie w biednych szkołach państwowych, których jest tu z resztą najwięcej. Bardzo ważne jest to aby w sali był ład i porządek. To zdecydowanie pierwszy krok do tego aby w klasie panowała też dyscyplina, co jest moim zdaniem kluczowym elementem w pracy nauczyciela. Wystarczy wprowadzić zasadę sprzątania po każdej lekcji i powtarzać to dzieciom codziennie, aż w końcu załapią i zaczną sprzątać po sobie sami. Postaraj się też ustawiać ławki w rzędach, tak aby w Twoim zasięgu był każdy uczeń. To sprawdzony sposób, wtedy bez problemu dotrzesz do najbardziej przeszkadzających Ci osób.

Przygotuj materiały!

Jeśli nie jesteś typem „fristajlowca” to lepiej przygotuj się przed lekcją. Ustal sobie przynajmniej jakiś schemat działania, według którego będziesz podążać. Jak pozasz już bliżej swoje dzieci, to zobaczysz czy możesz dać im trochę więcej luzu. Jeśli trafisz z kolei na fajną klasę, to po pewnym czasie zobaczysz że możesz się tym wszystkim również bawić. Świetnie sprawdza się tu praca w grupach, ale o moich technikach nauczania tajskich dzieci opowiem szerzej w kolejnym wpisie.

Uśmiechaj się!

Tajlandia to kraj uśmiechu więc Ty też uśmiechaj się szeroko 🙂 Nie bądź ponurakiem, bo nikt nie lubi tu smutasów. Postaraj się nieść pozytywną energię dla siebie, swoich dzieci i tajskich nauczycieli z którymi będziesz współpracować. Łatwiej Ci będzie budować dobre relacje i wzajemne zrozumienie.

Dbaj o higienę i wizerunek!

Może dla Ciebie jest to oczywiste, ale to temat poruszany nawet na kursach przygotowawczych przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wynika to z tego, iż nie wszyscy stosują się do zaleceń związanych z ubiorem czy higieną. Tajowie zwracają szczególną uwagę na to jak wyglądasz, co często przesądza nawet o tym czy będą chcieli z Tobą pracować. Po prostu dbaj o siebie i swój wygląd zewnętrzny.

Ucz się języka i poznawaj kulturę!

Znam wielu nauczycieli, czy expatów żyjących w Tajlandii nawet kilkanaście lat i nie potrafią powiedzieć przynajmniej kilku słów po tajsku. Mnie bardzo pomógła nauka języka tajskiego i dalej chciałbym się go uczyć, robię to przede wszystkim dla siebie. Nie musisz za wszelką cenę mówić płynnie po tajsku jeśli tego nie chcesz lub po prostu nie masz do tego predyspozycji. Ale pamiętaj, że nauka języka – gdziekolwiek nie wylądujesz, to jest bardzo dobra droga to tego aby szybko zrozumieć obcą kulturę. Tajowie bardzo to doceniają i gwarantuje Ci, że podstawowa znajomość języka i kultury, ułatwi Ci pracę i życie w Tajlandii.

Jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z nauczaniem i nie za bardzo wiesz od czego zacząć, to skorzystaj z moich wskazówek. Na pewno ułatwi Ci to pracę w początkowym etapie kariery nauczyciela angielskiego w Tajlandii. Jeśli zaś jesteś doświadczonym nauczycielem i uważasz, że można dodać coś więcej, to oczywiście nie wahaj się zostawić swoje porady w komentarzu 😉

Enjoy!