Zuza i Emil

Agencja pracy czy kontrakt ze szkołą – co wybrać?

Jedziesz do Tajlandii i chcesz podjąć pracę nauczyciela, ale zastanawiasz się czy szukać szkoły na własną rękę czy też może lepiej zaufać agencji? Dostosuj pracę do własnych potrzeb i wykorzystaj możliwości jakie daje Ci tutejszy system edukacji!

Praca dla agencji najlepiej krótkoterminowa.

Wybierając opcję krótkoterminową masz do dyspozycji dwa semestry. Pierwszy od połowy maja do końca września, a drugi od listopada do końca marca. Pamiętaj, że najlepszy okres na szukanie pracy przypada na miesiąc przed rozpoczęciem każdego semestru. Praca dla agencji może być bardziej elastyczna ze względu na to że nie wiąże Cie kontraktem na cały rok, a jedynie na semestr który trwa pięć miesięcy. Nie każda agencja oferuje umowy krótkoterminowe, ale w takim przypadku należy zapytać o taką możliwość i na pewno łatwiej jest się dogadać na krótkoterminowy kontrakt z agencją niż bezpośrednio ze szkołą.

W międzyczasie możesz cieszyć się pracą maksymalnie do 25 godzin w tygodniu i/lub mniej – jest to uzależnione od programu jaki realizuje szkoła. W gestii agencji jest również załatwienie Ci wszelkich formalności związanych z wizą i pozwoleniem na pracę. W przypadku agencji dla której pracowaliśmy ostatnio, w kontrakcie mieliśmy także podstawowe ubezpieczenie i dodatek do zakwaterowania. A także 24 godzinny support i to 7 dni w tygodniu.

Uważam, że jest to korzystna opcja dla osób które jadą do Tajlandii poraz pierwszy lub mają bardzo okrojony budżet na start. Pomoc ze strony agencji może okazać się czasem bezcenna, szczególnie na początku przygody kiedy nie ogarniasz jeszcze jak w Tajlandii funkcjonować. Otrzymasz także wizę pracowniczą, którą możesz przedłużyć o mięsiąc w urzędzie imigracyjnym i po zakończonym semestrze pojechać sobie w podróż po Tajlandii. Nie licz na to, że zarobisz tu ogromne pieniądze w ciągu tych kilku miesięcy i wrócisz do Polski z grubym portfelem. Owszem, jeśli znajdziesz dodatkowe zajęcie lub rozkręcisz biznes to czemu nie, ale jeżeli chcesz tylko przeżyć przygodę to Twoja pensja zdecydowanie wystarczy Ci na życie i podróże, ale nie licz nic więcej. No chyba że będziesz codziennie jeść smażony ryż z kurczakiem i rzadko wychodzić z domu.

Kontrakty bezpośrednie to rozwiązanie na dłużej.

Praca bezpośrednio dla szkoły to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby przeprowadzić się do Tajlandii na dłużej. Otrzymasz roczny konkrakt, większą pensje ponieważ omijasz pośrednika oraz pełnopłatne wakacje – to sytuacja bardzo komfortowa. Dodatkowy zastrzyk finansowy pozwoli Ci na planowanie dalszych podóży jak np. wycieczka do Polski, a formalności wizowe są wówczas dużo łatwiejsze. Po wyrobieniu pracowniczej wizy i otrzymaniu pozwolenia na rok, wystarczy zapłacić za pozwolenie na opuszczenie kraju aby wrócić do Tajlandii na tych samych papierach. (Wiem, brzmi to trochę dziwnie że trzeba płacić za to aby wyjechać z kraju, ale taka jest polityka i koniec). Nie trzeba wyrabiać ciągle to nowych wiz lub jeździć do imigracyjnego po przedłużenie, tak jak w przypadku kontraktów krótkoterminowych.

Twój wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od tego jak długo planujesz zostać w Krainie Uśmiechu. Jeżeli np. planujesz spędzić w Tajlandii kilka miesięcy, chcesz się sprawdzić w nowym środowisku, chcesz poznawać ciekawych ludzi i w międzyczasie podróżować po kraju, to rozważ oferty które publikują agencje pracy. Szukaj takiej, która daje krótkoterminowe zatrudnienie. Jeżeli natomiast nie masz określonego terminu powrotu i chcesz zostać w Tajlandii na dłużej, to kontrakty bezpośrednie ze szkołą są zdecydowanie opcją dla Ciebie.