Gesty Buddhy

Jakie znaczenie mają gesty Buddhy ?

Założę się, że większość z nas podczas pobytu w Tajlandii chociaż raz była w świątyni. Często chodzimy tam z ciekawości, są przecież takie piękne. Tajskie świątynie potrafą zadziwić nie tylko turystów, ale też samych mieszkańców, a wszędzie pełno jest kwiatów, kadzideł i złotych posągów. Te posągi to postać Buddhy.

Najpierw przenieśmy się do momentu kiedy to Nepalczyk o imieniu Siddhartha Gautama w pewnej fazie swojego życia, zdecydował się zostać mnichem. (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wczesnych latach życia Buddhy, musisz zapytać w google, ponieważ przyspieszyłem trochę bieg historii).

Lord Buddha natomiast, narodził się podczas duchowej przemiany mnicha, w stanie głębokiej medytacji pod drzewem figowym. Nosi ono nazwę Bondhi Tree. Podczas tej medytacji Buddha osiągnął stan emocjonalnego oświecenia. Nirwanę. W sumie spędził tam 7 dni czerpiąc naukę z medytacji, aby zrozumieć cierpienie świata. W konsekwencji przyczyniło się to również do tego, że odkrył swoje powołanie.  Pozycje w których Buddha jest ułożony, niosą przesłanie na każdy dzień tygodnia. Interpretacja tych gestów może być różna ze wzdlędu na obszar i społeczność w której występuje.

Na tych gestach opiera się odłam buddyzmu, który ukształtował się na obszarze Tajlandii. Dla niektórych jest on religią, dla innych to filozofia życia. Jest to moralny kod, oparty na współczuciu i niestosowaniu przemocy, a poprzez medytację to także sposób do duchowego wglądu. Buddyzm zapewnia ścieżkę do głębszego zrozumienia natury rzeczywistości, która nas otacza. Pomimo tego, że kieruje nas do wewnątrz to pokazuje praktyczną drogę na połaczenie się z życiem codziennym,  nie tylko ludźmi czy zwierzętami, ale wszelkim stworzeniem.

Poniżej przedstawiam Ci każdy dzień tygodnia oraz jego pozycję zaczynając od niedzieli. Tajowie wierzą, że to jakiego dnia się urodziłaś charakteryzuje Twoją osobę. Masz do tego swój ulubiony kolor oraz szczęśliwy dzień, a także powołanie. Nie traktuj tego poważnie jeśli nie chcesz, ale nie hejtuj. Przedstawiam Ci tajską wersję buddyzmu. Tę filozofię można interpretować na wiele sposobów więc jeśli chcesz zrozumieć, naucz się ją interpretować i paktykować we własnym życiu. W dzisiejszym świecie jest wiele odłamów tej filozofii, a różnice w praktykowaniu buddyzmu to coś zupełnie normalnego. Nie ma tu sztywnego rdzenia, tak jak występuje to w wierze chrześcijańskiej.

NIEDZIELA

Niedzielny Buddha

Budda stoi z rękami skrzyżowanymi na biodrach, zamyślony. Tutaj oświecony Buddha kontempluje swoje osiągnięcia i wiedzę, aby zrozumieć cierpienie wszystkich istot. Ta postawa nawołuje do tego abyśmy sami nie zapominali o innych. 

Osoba urodzona w niedzielę jest szanowana, mądra, kochana przez przyjaciół i rodzinę. Prawdopodobnie odnajdzie się w wybranym zawodzie. Twój szczęśliwy dzień to środa, a pechowy jest piątek. Natomiast Twój szczęśliwy kolor to zielony, a pechowy to kolor niebieski. 

PONIEDZIAŁEK

Poniedziałkowy Buddha

Jest to stojąca pozycja Buddy. Lewa ręka zwisa z boku, a prawa ręka jest podniesiona na wysokość klatki piersiowej, dłoń skierowana na zewnątrz, gestem pojednania. Ta postawa mówi o tym aby zaprzestać walki i nawołuje do pokoju.

Osoba urodzona w poniedziałek jest poważna, z dobrą pamięcią i zamiłowaniem do podróży.
Twój szczęśliwy dzień to sobota, a pechowa jest niedziela. Twój szczęśliwy kolor to czarny, a pechowy kolor to pomarańczowy.

WTOREK

Wtorkowy Buddha

Budda leży i podpiera głowę prawą ręką. To dzień w którym doznał oświecenia. Osiągnął nirwanę i  zrozumiał sens instnienia.

Osoba urodzona tego dnia jest odważna i aktywna, świetnie sprawdza się w pracy w służbach.
Twój szczęśliwy dzień to czwartek, a pechowy jest poniedziałek. Twój szczęśliwy kolor to żółty, a pechowy kolor to biały.

ŚRODA

Wtorkowy Buddha

Istnieją dwie pozycje, które reprezentują środę, podzielone na dzień (od 6:00 do 17:59) i noc (18:00 do 5:59) zgodnie z tajską astrologią.

Środa dzień.

Budda stoi trzymając miskę z jałmużną na wysokości talii. Ten obraz pokazuje, że trzyma misę datków. Buddha odwiedził swoją rodzinę po czterech latach spędzonych w klasztorze. Jego ojciec nie był zadowolony, gdy zobaczył, że Buddha błaga o jedzenie trzymając miskę z jałmużną. Budda wyjaśnił ojcu, że  w ten sposób uczniowie mogą podarować jedzenie mnichom. Ta postawa nawołuje do tego aby pamiętać o mnichach. Dla przykładu w szkołach publicznych w Tajlandii w każdy piątek przekazywane są datki dla mnichów. Osoba urodzona w środę rano jest grzeczna, artystyczna i emocjonalna. Najprawdopodobniej działa twórczo. Środowa noc to twój szczęśliwy czas, a pechowy dzień to wtorek. Twój szczęśliwy kolor to zielony, a pechowy kolor to różowy.

Środa noc.

Środa po południuBudda usiadł, aby otrzymać prezenty od małpy i słonia. Buddyzm uczy wzajemnego szacunku dla wszystkiego, co żyje. Ta postawa pokazuje szacunek wszystkich istot dla Buddy. Osoba urodzona w tym czasie jest pracowita i szczera, ma artystyczną duszę więc świetnie sprawdza się w pracy kreatywnej.

Twój szczęśliwy dzień jest w poniedziałek, a pechowy dzień w czwartek. Twój szczęśliwy kolor to biały, a pechowy kolor to żółty.

CZWARTEK

Czwartkowy Buddha

Ten siedzący obraz Buddy to medytacja. To jest idealna pozycja dla równowagi umysłu. Uważa się, że ciało w tej pozycji jest otwarte na moc i energię. Ta osoba jest spokojna i uczciwa. Sprawdza się w pracy nauczyciela lub prawnika.
Twój szczęśliwy dzień to niedziela, a pechowy dzień to sobota. Twój szczęśliwy kolor to pomarańczowy, a pechowy kolor to czarny.

PIĄTEK

Piątkowy Buddha

Postać przedstawia stojącego Buddę, obie ręce ma skrzyżowane na klatce piersiowej (prawa nad lewą), dłonie skierowane do wewnątrz, Tutaj Buddha zastanawia się w jaki sposób wyjaśnić przyczynę cierpienia swoim uczniom.

Ta osoba jest zabawna, miła i ambitna, prawdopodobnie artysta lub osoba publiczna.
Twój szczęśliwy dzień to wtorek, a pechowy czas to środowa noc.

SOBOTA

Sobotni Buddha

Ta pozycja przedstawia siedzącego w medytacji Buddę, chronionego przez kaptur z kobry. Budda siedzi ze skrzyżowanymi nogami, z nakładającymi się rękami, podczas gdy kobra rozpościera swój kaptur, aby chronić Buddę przed ulewą, gdy był on w głębokiej medytacji.

Ta osoba jest spokojna, logiczna i skora do samotności.
Twój szczęśliwy dzień to piątek, a pechowa jest środa w ciągu dnia.
Twój szczęśliwy kolor to niebieski, a pechowy kolor to zielony.

Jest dużo więcej pozycji Buddhy oraz ich znaczeń lub nawet tych samych pozycji, które nawiązują szczegółowo do historii z życia Buddhy. Skupiłem się na tajlandzkiej wersji buddyzmu, opisałem te gesty pokrótce, tak aby nakreślić Tobie o co chodzi z nadzieją że zwrócisz na to swoją uwagę przy najbliższej wizycie w świątyni.  Daj znać w komentarzu co o tym myślisz lub podziel się swoją wiedzą jeśli równiez zagłębiasz tajniki buddyzmu.