Samolot Nok Air

Nok Air – z Bangkoku do Surat Thani i z powrotem

Gdy wybieraliśmy się na Koh Phangan za pierwszym razem, to pojechaliśmy pociągiem. Z Bangkoku do Surat Thani, 16 godzin w trzeciej klasie, na drewnianych ławkach, bez klimy i w totalnym ścisku. Następnie ponad godzina rozklekotanym autobusem do portu Don Sak. Wreszcie, po prawie trzech godzinach na promie, dostaliśmy się na wyspę. W sumie nasza podróż trwała niemal 24h – dobę!

Kierunek południe!

Dlatego w planie naszej drugiej podróży na Koh Phangan wybraliśmy samolot. Według wyszukiwarki lotów, najtańsze bilety oferował Nok Air. (Skyscanner – wyszukiwarka tanich lotówna tej stronie wyszukujemy tanich lotów. I tych międzynarodowych i tych w Tajlandii.) Bkk-Surat Thani – cena w jedną stronę? Około 100 złotych, jednak to bardzo zależy. Z naszych obserwacji wynika, że bilety są całkiem tanie niemal do samego dnia wylotu. Chyba, że szykuje się tajskie święto. Święta w Tajlandii – na tej stronie sprawdzicie oficjalne tajskie święta – w te dni możecie być pewni, że ceny biletów poszybują w górę – w końcu Tajowie mają długi weekend 🙂

W Bangkoku, połączenia krajowe startują z lotniska Don Mueang, które znajduje się w północnej części miasta.  Jeżeli wybieracie się na lotnisku w godzinach szczytu, zaplanujcie sobie dużo czasu na zapas – stolica Tajlandii to jedno z najbardziej zakorkowanych miast na świecie i potrafi skutecznie zirytować. My wybraliśmy taksówkę (pamiętajcie, by nie negocjować, a jeździć jedynie na taximeter!), ponieważ do lotniska poprowadzona jest autostrada (na której także zdarzają się korki). Na stronie lotniska znalazłam informację, że jest także transport publiczny. Autobus na Don Mueang odjeżdża z dworca autobusowego Mo Chit, bilet kosztuj kilka złotych, a czas trwania jazdy autobusem to około godziny.

Kontrole na lotniskach

Kontrole zarówno na Don Mueang jak i w Surat Thani były bardzo sprawne i przyjemne. Lotniska jasno oznaczone, brak kolejek, nożyczki do paznokci przechodzą na luzaku 😉

Nok Air

Najtańszy bilet zawierał 7 kg bagażu podręcznego o wymiarach 56x36x23cm. Zdaje się to być standardem wśród tanich linii lotniczych w Tajlandii.  Niemniej, Thai Lion pozwala na zabranie 15kg bagażu podręcznego. Na lotnisku wymiary lub waga bagażu nie była w ogóle sprawdzana. Z  informacji, które zebrałam od kilkunastu pasażerów Nok Air, bagaż podręczny zwykle nie jest kontrolowany, więc można lekko nagiąć limity.

Odprawić można się przez aplikację i pobrać boarding passy na telefon – jest to bardzo wygodne. Odprawa na lotnisku jest także sprawna i darmowa. Numer paszportu nie był wymagany ani razu. Sprawdzano jedynie zgodność nazwiska z biletu z tym w paszporcie.

Jeżeli lecicie bez bagażu rejestrowanego, to wystarczy, że pojawicie się na lotnisku maksymalnie godzinę przed odlotem. W tym czasie na pewno zdążycie przejść kontrolę, wydrukować boarding passy, a nawet zjeść i pójść do toalety. W Nok Air bramki zamykane są na 10 minut przed odlotem.

Lot z Bangkoku do Surat Thani trwał godzinę i był bardzo przyjemny. Ledwo co dobrze usiedliśmy, a już trzeba było wysiadać! Nok Air posiada nowe i wygodne samoloty. W tracie lotu podawana jest woda i przekąska, co nas mile zaskoczyło.

Podsumowując – polecamy linię Nok Air!

Transfery: lotnisko-miasto-port

Jeżeli jesteście wygodni i nie chcecie zajmować głowy szukaniem transferu po przylocie lub szukaniem dojazdu do portu, możecie skorzystać z usługi łączonej oferowanej przez przewoźnika. Nok Air fly’n’ferry – wraz z biletem lotniczym kupujecie zorganizowany przejazd do portu oraz bilet na prom. Wiem, że także inne tajskie linie lotnicze oferują taką opcję.

Jeżeli jednak chcecie dostać się z lotniska do miasta na własną rękę, macie kilka opcji. Po pierwsze publiczny autobus z lotniska do Surat Thani za około 100thb lub taksówka za 500thb do wybranego miejsca w centrum miasta. Publiczny autobus z Surat Thani do portu Don Sak to koszt około 50thb. Publiczny transport z portu na wyspy Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao organizuje Raja Ferry. Pod tym linkiem znajdziecie ich rozkład jazdy oraz cennik na wspomniane wyspy – Raja Ferry Schedule.

Jeżeli wracacie z wysp i kierujecie się na lotnisko, musicie mieć w zapasie około 6 godzin. Publiczny prom płynie 2-4 godzin, plus dojazd do lotniska z Don Sak Pier (ok. 100km). My zaplanowaliśmy za mało czasu i zostaliśmy zmuszeni do wzięcia prywatnego vana z portu na samo lotnisko. Cena? 450thb / osoba.

Podróżowałeś kiedyś samolotem po Tajlandii? Jakie masz doświadczenia? Którą linię polecasz?

Zuza

 

  • Łukasz Adamik

    Jeśli planujecie płynąć promem Lomprayah to zabiorą Was z lotniska na przystań busikiem i wsadzą na prom – ja tak miałem śmigając na Koh Phanghan. Pozdrawiam wpodrozyzycia.pl