Jak zarejestrować drona w Tajlandii?

Zdaje się, że dni swobodnego latania dronem po tajskim niebie zostały policzone. Nie ważne czy latasz w celu realizowania własnej pasji, czy też w celach komercyjnych. Jak podaje tajska komisja do spraw telekomunikacji ( National Broadcasting and Telecommunications Commission – NBTC ) wszystkie drony do stycznia 2018 roku muszą być zarejestrowane.

Rejestrację podzielono na dwie główne kategorie:

1. W celu rekreacyjnym czyli dla zajawki, tutaj wyróżniamy dwie podkategorie:

(a)  Waga drona nie przekracza 2 kg,

(b) Waga drona przekracza 2 kg, ale nie więcej niż 25 kg.

2. W celu komercyjnym, waga drona z kamerą nie przekracza 25 kg i dotyczy to:

(a) dystrybujcji materiałów w mass mediach,

(b) realizacja materiałów na potrzeby programów TV itp.,

(c) inne nie wymienione w punkcie 1.

Jeśli waga drona przekracza 25 kg – wówczas trzeba uzyskać pozwolenie z Ministerstwa Transportu.

W przypadku braku rejestracji grozi Ci do 5 lat więzienia i/lub 100 000 THB grzywny oraz konfiskata sprzętu. Aby zasięgnąć szczegółowych informacji zapoznaj się z dokumentem wydanym przez Ministerstwo Transportu w języku angielskim TUTAJ

Pamiętaj, że jeśli kręcisz materiał w celach komercyjnych, to aby uzyskać pozwolenie na latanie musisz udać się do instytucji o nazwie : Civil Aviation Authority of Thailand CAAT i uzyskać pozwolenie z tego urzędu. Do uzyskania pozwolenia niezbędne w takim przypadku będzie Ci ubezpieczenie na wypadek sprawienia szkody o minimalnej wartości 1 miliona tajskich batów. (Przeczytaj uważnie dokument Ministerstwa Transportu).

Jeśli natomiast Twój dron nie waży więcej niż 2 kg i używasz go w celach rekreacyjnych to pozwolenie z CAAT nie jest wymagane, a małe sprzęty do kilkuset gramów są traktowane jako „zabawki” więc procedura rejestracji dla nich jest uproszczona. Z drugiej strony z dokumentacji wynika, że każdy dron z kamerą musi mieć pozwolenie z CAAT, to jest mała sprzeczność – obserwuj zmiany prawne na bieżąco. Nie zmienia to faktu, że Twój dron tak czy inaczej musi być ZAREJESTROWANY.

W celu rejestracji drona możesz udać się do jednego z 17 urzędów NBTC w całej Tajlandii lub do lokalnej komendy policji – jednak przed pójściem na komendę radzę się dobrze przygotować, prawdopodobnie policjanci nie będą władać angielskim na tyle dobrze aby się z Toba porozumieć,  więc może być problem z komunikacją i tym samym załatwieniem tego na komendzie.

Jeden z urzędów NBCT znajdziesz na poniższej mapie:

Do rejestracji drona potrzebujesz:

  • podpisaną kopię paszportu,
  • potwierdzenia adresu na zasadzie ostatniego wyciągu z rachunków lub work permitu lub czegokolwiek innego co poświadczy o Twoim adresie,
  • zdjęcia Twojego drona wraz z jego numerem seryjnym,
  • oryginał i kopię wypełnionego formularza rejestracji ( FORMULARZ – w języku tajskim!)

Przetłumaczyłem Ci na polski tutaj:

Jak już poradzisz sobie z rejestracją w NBTC i uzyskasz pozwolenie od CAAT (jeśli wymagane) to pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad latania, które obowiązują w Tajlandii:

  1. Nie latać wyżej niż 90 metrów.
  2. Nie latać w okolicy tajskich obiektów rządowych, szpitali, szkół bez autoryzacji.
  3. Nie latać w odległości mniejszej niż 30 metrów od osób, budynków, pojazdów.
  4. Nie latać w promieniu 9 km od lotniska bez autoryzacji.

Szczegółowe informacje znajdziesz w pliku RPA regulacje.

Pamiętaj, że jakiekolwiek naruszenie prawa względem CAAT grozi grzywną wysokości 40 000 THB i rokiem więzienia.

Jeśli wybierasz się do Tajlandii i chcesz latać dronem to lepiej zainteresuj się tym tematem już dziś ponieważ procedura rejestracji może trwać do kilku tygodni. Jeśli masz doświadczenia związane z rejestrowaniem drona w Tajlandii, to podziel się koniecznie w komentarzu i co najważniejsze udostępnij artykuł znajomym, aby dotrzeć do jak największej ilości zainteresowanych osób.

„Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.” – George Bernard Shaw